Czy Polacy lubią pić kawę?

Czy Polacy lubią pić kawę?

Aktulności

Przez całe lata w polskich domach królowała „zalewajka” – zmielona kawa w ręcznych, drewnianych młynkach była zalewana wrzątkiem, a po zmieszaniu łyżeczką i opadnięciu fusów – wypijana, obowiązkowo ze szklanki z metalową obręczą.

Z czasem Polacy zaczęli korzystać z coraz bardziej dostępnego  sprzętu agd do zaparzenia kawy na równi z mieszkańcami z innych krajów, a w filiżankach rodzimych kawoszy zagościły kawy z całego świata oraz dziesiątki metod parzenia wonnego, czarnego napoju.

zamów

Jaką kawę piją Polacy?

Żeby na to pytanie odpowiedzieć, trzeba uzgodnić, czy ma się na myśli sposób parzenia kawy, czy też jej konkretne smaki.

Kawa parzona, z ekspresu czy kawiarki?

Wspomniana  kawa „zalewajka” bardzo powoli wychodzi z mody. Coraz mniej osób lubi fusy wpadające między zęby. Co prawda jest grupa amatorów parzenia kawy „po turecku”, ale to, co ciekawe, może być wyższym stopniem wtajemniczenia. Prawdziwa kawa po turecku to poezja smaku, gdzie kawę  z cukrem w specjalnych kokilkach na długiej rączce zalewa się odpowiednio gorącą wodą (nie wrzątkiem) i odpowiednio podgrzewa. Gorący kawowy ulepek podobno każdego postawi na nogi.

Tymczasem w domach i w biurach do niedawna jeszcze królowały ekspresy przelewowe, wymagające stosowania papierowych filtrów. To tradycja rodem z USA, gdzie ciągle cieszą się dużą popularnością. Prawdziwi kawosze uznają jednak, że stojąca przez kilka godzin kawa w dzbanku nie jest już prawdziwą kawą, lecz napojem kawowym.

Ekspresy przelewowe zostały wyparte przez ekspresy ciśnieniowe, a na ich szczycie stoją te, które mają wbudowane młynki. Kawa ze świeżo zmielonych ziaren to najlepszy smak i aromat. Kawa z ekspresu ciśnieniowego jest  również szybka do zrobienia (stąd nazwa ekspres) a ulubioną kawę można uzyskać po kilkunastu sekundach od wciśnięcia guzika.

Ekspres do kawy stoi w każdym biurze i w wielu domach a wielorakość modeli tych niezwykle zaawansowanych technologicznie maszyn oraz ich funkcjonalności mogą przyprawić o zawrót głowy niejednego smakosza.

Jaką kawę piją Polacy?

Okazuje się, że kawę codziennie pije aż 70% dorosłych mieszkańców naszego kraju. Oczywiście, są podziały na preferencje smakowe. Analiza sposobów zaparzania kawy i jej ulubionych smaków to dowód na to,że przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka.

70% Polaków nadal zaparza zmieloną kawę bezpośrednio w kubku. Nie jest zaskoczeniem, że tak piją kawę na ogół ludzie starsi, z trudem rezygnujący z przyzwyczajeń, przebywający na emeryturze.

Wśród młodszych osób, w wieku między 40-50 lat zarysowuje się przewaga amatorów picia kawy z ekspresu ciśnieniowego.Z pewnością wpływ na ten stan rzeczy ma również fakt, że pracują w biurach i tam korzystają z ekspresów. Stać ich również na korzystanie z kawiarni i sprawdzanie różnych smaków, a także kupno zaawansowanego sprzętu AGD do domu.

Zgodnie z tradycją, najmłodsi kawosze, w przedziale wiekowym między 30-40 lat lubią eksperymentować. W tej grupie jest spora grupa nabywców zaparzaczy do kawy zupełnie nieznanych dotychczas – aeropress, hario, chemex to nazwy specjalnych naczyń lub całych zestawów, pozwalających uzyskać smaki nieznane dotychczas szerszej grupie konsumentów.

Kawa z  mlekiem, czarna, czy z mleczną pianką na wierzchu?

Picie kawy jest codziennym, na ogół porannym rytuałem. Druga mała czarna jest obowiązkowo pita w biurze lub na mieście. Najczęściej Polacy piją kawę z mlekiem, czyli dolewają mleko do gorącego napoju. Właściciele zaawansowanych technologicznie ekspresów mogą sobie pozwolić na większą fantazję i tworzyć ulubione smaki wg preferencji. A jest ich sporo i można się pogubić w rodzajach kaw z mlekiem: latte, macchiato, mocha, cappuchino to tylko kilka z nich. Amatorzy kawy czarnej również maja wybór między americaną i espresso. Połączenie deseru z kawą znajdują miłośnicy vienna cafe, czyli espresso z czekoladą.

Ile kawy wypijają Polacy?

Większość osób wypija co najmniej 1 kawę dziennie, lecz 25% spożywa nawet 5 filiżanek w ciągu dnia. Na przeciętnego Polaka przypada, wg GUS z 2017 roku 2.7 kg kawy (liczonej w postaci suchej, nie zaparzonej). Utrzymujemy się w daleko od czołówki światowej. Co ciekawe, najwięcej kawy piją Finowie, bo aż 12 kg na osobę. Warto zauważyć, ze ilość spożywanej kawy w Polsce rośnie z roku na rok.

6 thoughts on “Czy Polacy lubią pić kawę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *